sobota, 9 lipca 2016

Nie ma jak to własne czyli ogródkomania 2016.07.06

C.D. poprzedniego posta - klik .


Przejść ścieżką pomiędzy grządkami to nie lada wyczyn .
Dobrze , że agrotkanina wytycza  ścieżki . Przy okazji jest mniej chwastów .
Pierwszy koper już wybija w pędy kwiatowe .  A cukinie "owocują" nie tylko w kwiaty :)) .
Trudno stwierdzić czy wysadzenie cebuli na brzegach grządek z ogórkami to dobry pomysł ...? Na pewno wytycza szczypior ścieżkę . Do cebuli zajrzy się przy okazji zrywania ogórków . Już niedługo !


Fasola szparagowa .Młoda sałata , a raczej mix sałat .


Młody koper , który walczy z dynią . W planach oddzielenie dyni gęstą siatką ogrodniczą .


I sama dynia .


Niedawno posiana fecelia i fasola szparagowa . Miejsce po szpinaku , który wybił w pędy kwiatowe  i został wykorzystany jak kompost . Trudno ! I tak bywa ...Wiśnia owocująca  po raz drugi (jeśli bierzemy pod uwagę poprzedni suchy rok ) .


Kwitnienie wiśni maj 2016
 Kolejno : mięta , estragon , kwitnące oregano , kminek , melisa , mięta 2 , lubczyk ,

Oraz aronia i orzech włoski . Jeden i drugi dobry surowiec na nalewki . Z tymże aronia po dojrzeniu i przemrożeniu , a orzech włoski akurat teraz .Facelia -roślina miododajna i na nawóz zielony .


Kolendra siewna . 3 sezon w ogrodzie i trzeba ją traktować podobnie jak chwast , bo wysiewa się sama . Nasiona kolendry są cenione w kuchni jako dodatek do wyrobu wędlin, nalewek ,ciast . Młode listki kolendry też można używać w kuchni .


Cebula gromadkowa . Sadzi się jedną -wyrasta kilka . Jest bardzo dobra na pozyskanie cienkiego szczypioru . Pierwsza tura szczypioru z takiej cebuli zjedzona , a małe cebuli suszą się .


Pierwsze ogórki . Odmiana Krak  F1 . Ogórek ,który najlepiej sprawdza się .Jest to odmiana plenna i odporna na wiele chorób .Poza tym ogórki jest smaczne i kształtne . Można je kisić i konserwować .


Szałwia lekarska .Pozostałości rzodkiewek . Obecnie wybijają się w pędy nasienne . Może uda się pozyskać własne nasiona .


Ogórek drobnobrodawkowy  Monika .


Ogórek nieznany , bo kupiony na targu jako sadzonka . Prawdopodobnie odmiana sałatkowa .


Seler naciowy .Cebula szalotka z nasion .


Aksamitki lulu .Niezbędnik w ogrodzie .


Maciejka i mieczyki . Niezbędnik nr 2  w ogrodzie .


Inwazja kolendry . Opanowała jeden z zagonów marchwowo-cebulowych . Nie wiem czy to był dobry pomysł , by pozwolić na taką inwazję .Swoją drogą ...kolendra  taka wysoka jeszcze nie była !


Kwitnący musztardowiec .


Ogórecznik . Jest również bardzo inwazyjny , ale lata doświadczeń przyczyniają się do tego , że w ogrodzie są pojedyńcze egzemplarze i to tuż przy płocie . Lub na zewnątrz ogrodu (2 foto w dół) .


I widok z góry .
C.D.N.

1 komentarz:

Przyjmę wszelkie uwagi co do zawartych treści!